ua en ru

Україна купує газ у Європі за 340-370 дол. за тис. куб. м, а в Росії - по 400 дол., - Ставицький

Ціна європейського газа для України за реверсними поставками складає 340-370 дол. за тис. куб. м. Про це на засідання в Кабінеті міністрів України повідомив міністр енергетики та вуглепрому Едуард Ставицький (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.

Ціна європейського газа для України за реверсними поставками складає 340-370 дол. за тис. куб. м. Про це на засідання в Кабінеті міністрів України повідомив міністр енергетики та вуглепрому Едуард Ставицький (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.

"Щодо справедливої ціни і щодо ціноутворення, ми купуємо зараз природний газ за спотовими цінами на хабах Австрії і Німеччини, тому приблизно на сьогодні котування відбувається в межах з 340 до 370 дол. за 1 тис. куб. м, але ми ще повинні враховувати додатковий маршрут, тому що відбувається фізичне постачання природного газу в нашу державу за реверсними маршрутами, - заявив Ставицький. - Стосовно ціноутворення за контрактом НАК "Нафтогаз" і по "Газпрому", ціноутворення на третій квартал приблизно 400 дол., але ми мусимо враховувати ту знижку, яка в нас є і тому, якщо це все обрахувати, то європейська ціна на сьогодні щонайменше на 130 дол. нижча за ту, яку ми маємо за цим жахливим контрактом, який був підписаний у 2009 р.".

Ставицький зазначив, що "якщо скласти всі реверсні маршрути з Європи, які ми опрацьовуємо, це буде більш ніж 30 млрд куб. м газу в рік, що дозволить на 100% диверсифікувати поставки природного газу для нашої економіки".

А ось ціна російського газу для України в III кварталі 2013 р. складає приблизно 400 дол. за тис. куб. м. "Щодо ціноутворення за контрактом НАК "Нафтогаз" і "Газпрому", ціноутворення на третій квартал становить приблизно 400 дол.", - заявив міністр, зазначивши, що ця ціна враховує знижку, яка є в України.

Слід зазначити, що за даними Держстату за перший квартал цього року, середня ціна російського газу для України становила 420 дол./тис. куб.м. А ось газ з Європи надходив в Україну за середньою ціною 390 дол. за тисячу кубометрів.

Основним імпортером газу для України є Росія. У РФ в 2012 р. було закуплено 32,87 млрд куб. м на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за 1 тис. куб. м. В держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м. Україна має намір придбати у "Газпрому" в цьому році лише 18 млрд кубометрів газу.

Україна також купує європейський газ. З 1 листопада 2012 р. "Укртрансгаз" почав здійснювати прийом газу з Німеччини через Польщу через ГВС Германовичі (Польща). З листопада 2012 р. по 1 квітня 2013 р. загальний обсяг надходження природного газу через ГВС Германовичі склав орієнтовно 171 млн куб. м. У квітні Україна збільшила реверсні поставки газу з боку Республіки Польща більш ніж в 4 рази, або на 78 млн куб. м, - до 102 млн. куб. м.

З 1 березня 2012 р. "Укртрансгаз" забезпечив можливість прийому газу з Угорщини в Україну в обсязі до 3 млн куб. м на добу в зимовий період і до 1 млн куб. м на добу в літній період. Нещодавно почалися тестові постачання блакитного палива з Словаччини. Повідомлялося, що Україна в 2013 р. має намір імпортувати з Угорщини та Словаччини до 7 млрд куб. м газу.

Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron.

Однак поки працює тільки схема реверсних закупівель газу в Європі.

Нагадаємо, що Кабмін затвердив прогнозний баланс надходження і розподілу природного газу на 2013 р. на рівні 60 млрд куб м. Загальний баланс газу на 2013 р. складе 60,06 млрд куб. м.